« Atgal
Titulinis » Veiklos sritys » Neformalusis ugdymas » Renginiai » 2016-2017 m.m. renginiai »

Jaunimo mainai „Galvok globaliai, veik lokaliai“

2016-10-14
Jaunimo mainai „Galvok globaliai, veik lokaliai“

Šiaulių Didždvario gimnazijoje vyko Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų projektas „Galvok globaliai, veik lokaliai“ (Think globally, act locally). Tai Lietuvos ir Lenkijos jaunimo mainų fondo lėšomis rengtas projektas, kurio metu 10 mokinių iš Milovkos (Lenkija) ir 10 Didždvario gimnazistų diskutavo apie vieną svarbiausio pastarojo meto problemų – migrantų krizę, Europos šalių įsipareigojimus priimti pabėgėlius – lyginant Lietuvos ir Lenkijos situaciją, pabėgėlių galimybes integruotis į priimančių šalių gyvenimą bei visuomenei kylančias baimes ir išankstinį nusistatymą.
Jaunuoliai visą savaitę gilinosi pabėgėlių situaciją įvairiose šalyse, savo šalių patirtį pristatė Didždvario gimnazijoje savanoriaujantys Erasmus+ programos savanoriai iš Austrijos ir Gruzijos. Jaunimo mainų dalyviai apsilankė Šiaulių miesto savivaldybėje, susitiko su Šiaulių m. savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Giedre Mendoza Herrera. Ši politikė kalbėjo apie Šiaulių miesto bendruomenę ir pabėgėlių integracijos strategiją, jei šie nuspręstų apsistoti Šiauliuose. Lietuvių ir lenkų moksleiviai su politike aptarė konkrečius pabėgėlių gyvenimo, kalbos mokymo, įdarbinimo klausimus.
Surengta išvyka į Vilnių – mokiniai susitiko su Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentu Žilvinu Šilėnu, klausė paskaitos apie tai, kokią įtaką priimančios šalies ekonomikai daro pabėgėliai. Paskaitos metu Ž. Šilėnas teigė, kad tokia migracija ne tik neturi neigiamos įtakos ekonomiškai, tačiau ir padeda jai augti. Dar vienas susitikimas surengtas Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ centre. Paskaitą apie pabėgėlių integraciją į priimančios šalies bendruomenę skaitė Vilniaus arkivyskupijos Caritas Užsieniečių integracijos programos vadovė Neringa Džiugelytė.
Moksleivių grupelės parengė klausimyną apie pabėgėlių priėmimą ir apklausė praeivius Šiauliuose, mokinius bei mokytojus mokykloje. Apibendrinus klausimyno rezultatus konstatuota, kad šiauliečiai pakankamai neutraliai vertina pabėgėlių priėmimą, nejaučia išankstinio priešiškumo, daugelis gyventojų apie pabėgėlius žino tik iš žiniasklaidos ir skeptiškai vertina tikimybę, jog jų artimiausioje aplinkoje – kaimynystėje, mikrorajone įsikurtų didelė pabėgėlių bendruomenė.
Jaunuoliai konstatavo, kad ir Lietuvos, ir Lenkijos visuomenėje vyrauja panašūs stereotipai, panašios baimės ir lūkesčiai. Moksleiviai pasakojo, kad šie jaunimo mainai padėjo sužinoti daug naujos informacijos apie pabėgėlių krizę, suprasti problemos esmę.

Brigita Gerikaitė

Nuotraukos Nino Turiashvili