« Atgal
Titulinis » Naujienos »

Atrasta ir pažinta Papilė

2018-06-20
Atrasta ir pažinta Papilė
Birželio 11-14 d. įvyko trečioji, jau tradicine tampanti socialinių mokslų praktinė ekspedicija „Ir aš galiu pažinti ir atrasti“, kurią organizuojame mes, geografijos mokytoja Sniegina Raubaitė ir istorijos mokytojai: Valda Kizevičiūtė, Paulius Baranauskas. Šiemet ši ekspedicija vyko Papilėje, Akmenės raj., kur mus maloniai priėmė Papilės S. Daukanto gimnazija bei jos pavaduotoja Kristina Dorofėjienė. Šioje ekspedicijoje turėjome nuostabų pagalbininką, Papilės krašto „vaikščiojančią enciklopediją“, miestelio gražintoją ir patriotą, buvusį geografijos mokytoją – Steponą Adomavičių.
Papilėje aplankėme abu piliakalnius, apžvalgos bokštą, nuo kurio atsiveria vaizdas į Ventos slėnį, jo terasas, Papilės atodangą, Jurakalnio atragį, kur susipažinome su linijinės erozijos procesu ir jo kūriniais: raguvomis bei griovomis, kuriose formuojasi šaltiniai. Griovos dugne, upelio vandens tėkmė atidengia senuosius uolienų sluoksnius su fosilijomis, priklausančius Juros geologiniam periodui. Pabandėme apglėbti garsiąją Papilės penkiolikamienę liepą, o suskaičiavę jos  kamienus įsitikinti, kad jų liko tik trylika. Aplankėme istoriko, rašytojo S. Daukanto kapą, paminklą  bei muziejų.
Apsilankėme ir Ventos regioninio parko lankytojų centre, kur susipažinę su jo ekspozicija, atlikome įvairias užduotis. Grįždami įveikėme apie 10 km kelią, kuriuo eidami stengėmės nustatyti pakelės kaimų tipus. Pusiaudienį skyrėme pažinčiai su S. Daukanto asmenybe bei jo veikla: atlikome muziejuje užduotis ir jas vieni kitiems pristatėme šalia muziejaus įrengtame Lakštingalų slėnyje.
Šaulių lydimi trečiadienį žygiavome į už 5 km nuo Papilės esantį Šaltiškių molio karjerą. Lydimi karjero darbuotojo grožėjomės neįprastu jo kraštovaizdžiu, primenančiu Marso paviršių, ieškojome fosilijų, amonitų ar belemnitų bei fotografavome. Vakare buvo išrinkta gražiausia nuotrauka nugalėtoja – jos autorius – Marius Pocevičius.
Tradiciškai mokiniai atliko miestelio gyventojų socialinę apklausą, kurios metu išsiaiškino miestelio problemas. Jurgita Bakšytė ir Kasparas Gruslys tuo metu kūrė miniatiūras. Kol mokiniai vykdė apklausą, mokytojai, lydimi S.  Adomavičiaus, aplankė 1863 m sukilimo dalyviams paminklus Biliūniškėse ir Užbarsčių miške, Papartynės geologinę atodangą bei vandens malūną, apžiūrėjo retų, į Raudonąją knygą įrašytų augalų (melsvojo gencijono, pievinio plaurečio) augimvietes.
Birželio 14 d. uždegėme žvakutes prie Papilės geležinkelio stoties, iš kurios prieš 77 metus buvo išvežta 14 šeimų, kurių pavardės buvo čia mokinių ir perskaitytos, ant vieno iš pirmųjų tremtinių kapo.
Ekspedicijos veikloms apibendrinti pasirinkome žaidimą Ventos slėnyje (beje, refleksijomis baigdavome kiekvieną ekspedicijos dieną). Smagu, kad ekspedicijoje dalyvavę mokiniai bendravo ir bendradarbiavo, dirbdami skirtingose grupėse turėjo galimybę geriau susipažinti ir susidraugauti.
Trečioji ekspedicija sėkmingai baigta ir jau planuojame ketvirtą, kurią norėtume surengti Tytuvėnuose.