« Atgal
2019-10-04
Vytauto Mačernio takais

Šių metų spalio 3 d. grupė gimnazijos abiturientų, lydimų mokytojų J. Dombrovskienės bei  J.Valančienės, vyko į pažintinę kelionę po lietuvių literatūros klasiko, poeto Vytauto Mačernio gimtuosius kraštus - Žemaičių Kalvariją, Šarnelę, jos apylinkes. Kelionė pagilino mokinių supratimą apie šio unikalaus rašytojo gyvenimą, jo kūrybą.

Vytauto Mačernio muziejuje kelionės dalyvius pasitiko mokytojas B. Kleinauskas. Jis mokiniams atskleidė įdomių ir negirdėtų detalių apie jaunojo poeto gyvenimą bei tragišką jo baigtį. Gimnazistai turėjo galimybę iš arti pamatyti asmeninius rašytojo daiktus, kasdien lydėjusius kūrėją, susipažinti su Mačernių šeimos istorija, išgirsti apie autoriaus mylimąsias. Grožėdamiesi rudeniška Žemaitijos gamta, abiturientai keliavo Vytauto Mačernio išmintais takais: lankė rašytojo žūties vietą, ieškojo paminklinių akmenų, žyminčių autoriaus ,,Vizijas“. Įkopę į šalia Mačernio gimtosios sodybos stūksantį kalnelį, kelionės dalyviai deklamavo poeziją bei dalijosi mintimis apie autoriaus kūrybą. 

Mokiniai į šią kelionę leidosi neatsitiktinai - spalio 7 d. bus minimos rašytojo mirties metinės. Vytautas Mačernis gimė 1921 m. gausioje stambių ūkininkų šeimoje, kurioje buvo antras vyriausias sūnus. Autoriaus likimą ženklino įvairios negandos: vos septyniolikos jis neteko tėvo, vėliau - savo pirmosios meilės Danguolės. Šie gyvenimiški sukrėtimai paskatino jaunuolį atsigręžti į literatūrą, poeziją. Rašytojo kūrybai būdinga savianalizė, prasmės ieškojimo problema. Kiti garsūs to meto Lietuvos kūrėjai, iš jų ir Vincas Mykolaitis-Putinas, laikė V. Mačernį vienu perspektyviausių jaunųjų poetų, vertino jo filosofines įžvalgas. Deja, atslinkus Antrojo pasaulinio karo frontui, vos dvidešimt trejų metų sulaukusio jaunuolio gyvybę pasiglemžė atsitiktinė sviedinio skeveldra.  

Vieniems ši kelionė buvo pirmoji pažintis su dar neatrastu jauniausiu lietuvių literatūros klasiku, paskatinusiu pirmą kartą atversti jo sonetų rinkinį, kitiems - puiki galimybė atrasti naujų, netikėtų idėjų jau skaitytuose V. Mačernio kūriniuose. Išvyka praturtino mokinių supratimą apie XX a. pradžios lietuvių literatūrą, Žemaitijos krašto tradicijas bei žmogų - svarbiausiąjį Mačernio kūrybos objektą.

Parengė TB2 klasės mokiniai Armandas Kondroška ir Goda Katkutė