« Atgal
Titulinis » Veiklos sritys » Neformalusis ugdymas » Renginiai » 2015-2016 m.m. »

Ekspedicija į Žagarės regioninį parką

2016-06-10
Ekspedicija į Žagarės regioninį parką
Vasara – atostogų ir  kelionių metas, tačiau dalis Didždvario gimnazistų, lydimi geografijos ir istorijos mokytojų Sniegos Raubaitės, Valdos Kizevičiūtės ir Pauliaus Baranausko ryžosi pritaikyti įgytas pamokose teorines žinias praktinėje ekspedicijoje „Ir aš galiu pažinti ir atrasti“. Tam buvo pasirinktas Šiaurės Lietuvos Žagarės regioninis parkas. Trims dienoms ekspedicijos narius svetingai priėmė Žagarės gimnazija.
Pirmąją dieną mokiniams teko keliauti po Žagarę ir jos apylinkes ieškant „GeoLobių“ (angliškai „GeoCaching“). Tai populiarus šiuo metu pasaulinis geografinių koordinačių žaidimas, padedantis geriau pažinti lankomas vietas. Naudodamiesi išmaniaisiais telefonais ir lydimi šio žaidimo entuziasto Žagarės parapijos klebono Mariaus Dyglio, mokiniai ieškojo slaptaviečių, skaitė informaciją apie objektus, kuriuose buvo paslėpti lobiai. Šiame geografiniame žaidime prireikė orientavimosi, ištvermės ir sumanumo. Buvo įveikta 16 kilometrų ir susipažinta su senąja ir naująja Žagarėmis, Raktuvės  ir Žvelgaičio piliakalniais, dolomito atodanga bei garsiuoju Žagarės ozu.
Kitą dieną gimnazistai, pasiskirstę grupėmis, atliko socialinę apklausą „Žagariečiai apie Žagarę“. Šios apklausos tikslas buvo išsiaiškinti žagariečių pravardžių kilmę, surinkti informaciją apie labiausiai žinomas ir vertinamas Žagarės asmenybes bei garsiausius, jų manymu, čia esančius objektus. Atlikę apklausą, mokiniai, vaikštinėdami po Žagarės  dvarą, analizuodami ekspozicijos daiktus, ieškojo paralelių tarp ano meto ir šių dienų, aiškinosi, kokie įvyko pokyčiai.
Žagarėje, garsėjusioje įvairia tautų ir religijų įvairove, yra net 13 kapinių. Mokiniai, lydimi Žagarės gimnazijos geografijos mokytojos A. Kančelskienės, galėjo palyginti žydų, liuteronų, laisvamanių ir katalikiškas kapines. Atradimu tapo maro aukoms atminti paminklas ir naujojoje Šv. Petro ir Povilo bažnyčioje saugomas autentiškas Napaleono besitraukiančios armijos paliktas būgnas.
Gimnazistai ne tik sužinojo ir pamatė daug įdomių dalykų, bendravo su vietos žmonėmis, bet ir reflektavo, inscenizavo, teikė pasiūlymus Žagarės problemų sprendimui. Neliko užmirštos Barboros Žagarietės, vyskupo Julijono Steponavičiaus, tėvo Stanislovo asmenybės ir su jomis susijusios vietovės ne tik Žagarėje, bet ir Juodeikiuose.  Čia aplankytas  Vytautui Didžiajam skirtas paminklas, vienas iš trijų, išlikęs net per sovietmetį. 
Tikime, kad panašios ekspedicijos, baigiantis mokslo metams, taps gražia Didždvario gimnazijos tradicija, kuri mokiniams padės teorines žinias,  įgytas pamokose, įtvirtinti, praplėsti praktiškai.
 
Audronė Saldauskienė
Lietuvių kalbos ir Socialinių mokslų ugdymo skyriaus vedėja
 
Nuotraukos Karolio Karkalo