« Atgal
Titulinis » Naujienos »

Balandžio 23-ioji – Pasaulinė knygos diena

2018-04-13
Balandžio 23-ioji – Pasaulinė knygos diena
Balandžio 23-ąją UNESCO iniciatyva pasaulis mini Pasaulinę knygos ir autorių teisių dieną. Pirmąkart ji buvo paminėta 1995 metais (Didžiojoje Britanijoje  dėl įvairių šventinių sutapimų Knygos diena diena yra švenčiama pirmąjį kovo ketvirtadienį). Kodėl balandžio 23? Ši diena susijusi su  dviem didžiais pasaulio rašytojais – balandžio 23 mirė Ispanijos rašytojas Migelis de Servantesas, o Viljamas Šekspyras gimė 1564 balandžio 23, mirė tą pačią dieną 1616 metais. Kasmet šią dieną UNESCO paskelbia vieną miestą Pasaulio knygų sostine. 2018-ųjų Pasaulio knygų sostine paskelbta Graikijos sostinė Atėnai – nuo 2018-ųjų iki 2019-ųjų balandžio 23 dienos knygos karaliaus ten.
Ispanai šią dieną pažymi 48 valandų trukmės Migelio de Servanteso skaitymo maratonu (readathon). Daugybė žmonių visoje Ispanijoje skaito jo žymiausią kūrinį „Don Kichotas“. Į skaitančių bendruomenę jungiasi ne tik mokiniai, studentai, bet ir žymiausi šalies žmonės, politikai. Tą pačią dieną Madride įteikiamas ir svarbiausias literatūros apdovanojimas ispanų kalba rašančiam rašytojui – Servanteso premija. Katalonai šią dieną švenčia miesto globėjo – švento Jurgio dieną, kurios tradicija – dovanoti knygą ir rožę. Tokią tradiciją Pasaulinei Knygos dienai paminėti perėmė ir Lenkijos miestas Krokuva.
Didžiojoje Britanijoje ši šventė (šiemet atšvęsta kovo pirmąją) išaugo į didžiulį visos šalies judėjimą – skaitytojai kviečiami skaityti mėgstamas knygas, pasakoti apie jas, kurti istorijas, iliustracijas, pažindintis su rašytojais, iliustruotojais, knygų charakteriais. Daugybė įvairios medžiagos yra pasiekiama kiekvienam išmaniuosiuose įrenginiuose. Daugiausiai šios dienos renginių yra skirti vaikams, tačiau balandžio 23 Didžioji Britanija, Airija ir JAV švenčia Pasaulinę knygos naktį, kurios auditorija – suaugusieji. Įvairiausi renginiai knygynuose, bibliotekose, susitikimai (net pasimatymai!) su rašytojais, knygų protmūšiai. Ne mažiau svarbu, jog tą dieną žmonės yra kviečiami dovanoti knygas tiems, kurie turi sudėtingesnes galimybes įsigyti ir turėti savo knygą – senelių namų gyventojams, mamoms ir jų vaikams mamos ir vaiko namuose, kalėjimuose, socializacijos centruose gyvenantiems žmonėms.